Nowoczesne spirale, wkładki domaciczne, plastry

Obecnie kobietom oferuje się bardzo wiele różnego rodzaju metod oraz technik zapobiegających zapłodnieniu. Wśród nich znajdują się między innymi nowoczesne spirale, wkładki domaciczne oraz plastry, po które sięga coraz większa liczba kobiet. Czy jednak takie metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą można polecić każdej kobiecie?

Wkładki domaciczne mogą być stosowane przede wszystkim przez kobiety, które już urodziły pierwsze dziecko. Wkładka taka jest w stanie zabezpieczać przed ciążą na okres od dwóch do nawet sześciu lat. Zdecydowana większość wkładek kształtem przypomina literę T i jest wykonana z plastiku z dodatkiem srebra bądź miedzi. Panie, które jeszcze porodu nie mają za sobą, nie powinny sięgać do tej metody antykoncepcji. Wkładki wewnątrzmaciczne mogą powodować stany zapalne macicy, a co więcej, podczas jej zakładania może również dojść do uszkodzenia szyjki macicy.

Nowoczesne spirale wydają się być dość skutecznym sposobem antykoncepcji, zwłaszcza, że ich wskaźnik Pearla wynosi od 0,6 do 0,8. Ten rodzaj antykoncepcji gwarantuje długotrwałą ochronę przed niepożądaną ciążą. Spirale, zarówno te zwykłe, jak i hormonalne, mogą być stosowane nawet w krótkim czasie po porodzie, również przez panie karmiące piersią.

Wkładki domaciczne mają jednak również swoje wady. Przede wszystkim nie u każdej kobiety taką wkładkę można założyć. Przeciwwskazaniem najczęściej jest nieprawidłowa budowa macicy, a także skłonność do torbieli. Spirale mogą dodatkowo znacznie zwiększać ryzyko chorób narządu rodnego.

Jeszcze jedną skuteczną metodą antykoncepcji wydaje się być metoda transdermalna, czyli założenie specjalnego plastra. Zwykle taki plaster antykoncepcyjny ma kilka warstw i zawiera w sobie hormony, które są wchłaniane przez skórę i przekazywane do krwiobiegu.

Sztuczne metody antykoncepcyjne nie pozostają bez wpływu na kobiecy organizm. W odróżnieniu od nich naturalne metody planowania rodziny są w pełni bezpieczne i mogą być stosowane właściwie przez panie w każdym wieku. Dlatego można zdecydować się na przejście na metodę termiczno – objawową, jednakże trzeba pamiętać, iż nie jest to łatwe. Po usunięciu spirali czy wkładki wewnątrzmacicznej cykl miesiączki zazwyczaj szybko wraca do normy, ale objaw śluzu może być nieco mniej typowy. Zanim więc zdecydujemy się na chemiczne metody antykoncepcji, dobrze przemyślmy swoją decyzję.