Przykładowy kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński jest naturalną metodą planowania rodziny, która uniezależnia każde małżeństwo od sztucznych środków antykoncepcyjnych. Tego rodzaju sposób antykoncepcji wymaga jednak pewnego wysiłku, który wiąże się przede wszystkim z systematycznością prowadzonych obserwacji. Można jednak mieć pewność, że kalendarzyk małżeński jest tak samo skuteczną metodą jak stosowanie pigułek hormonalnych.

Podczas prowadzenia kalendarzyka małżeńskiego bardzo ważne jest obserwowanie poszczególnych okresów cyklu miesiączkowego. Nie wszyscy wiedzą, jak rozpoznać dni płodne, tymczasem jest to związane z jajeczkowaniem. Właśnie w tym czasie pojawiają się charakterystyczne objawy, które należy nie tylko obserwować, ale również zaznaczyć na prowadzonym wykresie. Do symptomów tych należy między innymi tak zwany ból owulacyjny, miękka i rozwarta szyjka macicy oraz podwyższenie temperatury ciała.

Wzór kalendarzyka małżeńskiego można znaleźć dzisiaj w sieci. Na ogół jest to karta, którą można stworzyć również samodzielnie w zakratkowanym zeszycie. Jedną kartę przeznacza się dla jednego cyklu miesiączkowego.

Na samej górze karty notuje się liczbę obserwowanych cyklów, zaznacza się również jego długość. Na karcie podaje się także sposób oraz godzinę pomiaru temperatury ciała. Temperaturę najlepiej mierzyć w godzinach porannych w odbycie, w pochwie lub w ustach. Miesiączkę poznaje się po podwyższonej temperaturze, którą odnotowuje się zazwyczaj trzy lub cztery dni przed krwawieniem.

Bardzo ważne jest także prawidłowe analizowanie wykresów. Na wykresach można zaznaczać wiele dodatkowych faktów, między innymi zmianę termometru, chorobę, zmianę klimatu bądź męczącą podróż. Wszystkie te zmiany bowiem mogą mieć wpływ na temperaturę ciała kobiety, a w niektórych przypadkach także na długość cyklu miesiączkowego. Jeśli któregoś poranka nie uda nam się zmierzyć temperatury z różnych powodów, wówczas na wykresie pozostawia się puste miejsce.

Na niektórych stronach internetowych można znaleźć ponadto kalkulator kalendarzyka małżeńskiego, który wylicza dni niepłodne po wpisaniu pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz po podaniu średniej długości trwania cyklu. Jeśli cykl trwa dwadzieścia osiem dni, wówczas jajeczkowanie, czyli okres płodności, przypada około czternastego dnia. Plemniki są jednak zdolne do zapłodnienia nawet przez pięć dni, więc warto to mieć na uwadze. Należy także pamiętać o tym, iż jajeczkowanie może się z różnych przyczyn opóźnić, a wówczas okres zajścia w ciążę także się przesunie.